Zdrowie

Zaćma – przyczyny i leczenie

Co to jest zaćma? W jaki sposób ona powstaje i jak się ją leczy? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym tekście.

Zaćma – podstawowe informacje

Jedną z często spotykanych chorób oczu jest zaćma, inaczej zwana kataraktą. Najczęściej występuje wraz z wiekiem u osób starszych, ale może grozić praktycznie każdemu. Polega ona na nabytym lub postępującym zmętnieniu soczewki oka, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za ostre widzenie. Jej przyczyn może być naprawdę wiele, ale zazwyczaj powodują ją przebyte urazy oka, wszelkie stany zapalne oraz wiele chorób przewlekłych. Często występuje u osób cierpiących na cukrzycę, jej przyczyną mogą być również niewłaściwie dobrane leki, sterydy, jak i praca w warunkach szkodliwych dla oczu. Oczywiście zaćma może być także chorobą wrodzoną. Jednak w przypadku ludzi w podeszłym wieku jest to naturalna konsekwencja postępującego procesu starzenia. Stopniowemu pogorszeniu ulega metabolizm organizmu co ma wpływ także na przejrzystość soczewki. Traci ona elastyczność i mętnieje, przez co do oka dociera coraz mniej światła, a obraz widziany staje się mniej wyraźny i rozmazany. Zaćma to specyficzna choroba z tego powodu, że praktycznie nie można w żaden sposób jej zapobiec.

W jaki sposób leczy się zaćmę?

Nie istnieje profilaktyka mogąca powstrzymać jej rozwój, dieta czy nawet środki farmakologiczne. Jest również schorzeniem, które leczy się tylko i wyłącznie operacyjnie. Jeszcze do niedawna był to dosyć skomplikowany zabieg, wymagające stosunkowo długiego pobytu w szpitalu i równie długiej rekonwalescencji. Obecnie jednak wraz z postępem medycyny, wdraża się coraz to nowsze techniki chirurgiczne, co znacznie skróciło czas przeprowadzania zabiegu do około pół godziny. Można powiedzieć, że jest to wręcz zabieg ambulatoryjny i najczęściej bezpośrednio po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu. Najczęściej używaną techniką operacyjną jest fakoemulsyfikacja. Polega ona na usunięciu zniszczonej i zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej nową, która po umieszczeniu w miejscu przeznaczenia sama rozwija się do pożądanego kształtu. Dzięki takim nowatorskim metodom zaćma stała się chorobą, której negatywne skutki w większości przypadków można cofnąć i przywrócić osobom chorym normalne widzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *