Zdrowie

Zaćma – przyczyny i leczenie choroby

Bardzo często spotykaną chorobą, stanowiącą duży problem jest niewątpliwie zaćma. Zdecydowanie najczęściej występuje u ludzi starszych, choć nie jest to regułą i może ona grozić każdemu z nas. Zobacz, jakie są jej przyczyny i jak się ją leczy.

Zaćma – dlaczego na nia chorujemy?

Przyczyn tej choroby jest bardzo wiele, jednak najczęstsze to stany zapalne oka, urazy mechaniczne i niektóre choroby przewlekłe. Może również występować u osób cierpiących na cukrzycę, ale również niewłaściwie dobrane leki czy sterydy mogą ją spowodować. Może też być chorobą wrodzoną. Zaćma polega na zmętnieniu soczewki oka odpowiedzialnej za ostre widzenie. U ludzi starszych jest to naturalne zjawisko występujące z wiekiem. Soczewka powoli traci elastyczność i ulega zmętnieniu przez co do oka dociera coraz mniej światła i obraz jest coraz bardziej niewyraźny oraz rozmazany.

Jak wygrać z zaćmą?

Jest to na tyle specyficzna choroba, której niestety nie można w żaden sposób zapobiec. Nie ma żadnej profilaktyki, ani żadnej diety czy leków na nią, a leczy się ją tylko i wyłącznie operacyjnie. Jest to na szczęście nieskomplikowany zabieg, który nie wymaga długiego pobytu w szpitalu i równie długiej rekonwalescencji. Wdraża się nowe techniki jej leczenia, dzięki czemu usuwanie zaćmy można już traktować jako niezbyt inwazyjny zabieg ambulatoryjny. Czas jego wykonania wynosi tylko około pół godziny, przeprowadza się go najczęściej przy miejscowym znieczuleniu, a praktycznie natychmiast pacjent może udać się do domu. Musi oczywiście postępować przez pewien czas ściśle według wskazówek lekarza, tak aby uniknąć ewentualnych komplikacji. Zaćma przestała więc być chorobą z której skutkami nie można było walczyć. Do jej usunięcia najczęściej stosuje się zabieg fakoemulsyfikacji. Polega on na usunięciu zmętniałej i uszkodzonej soczewki z jednoczesnym zastąpieniem ją nową. Ciekawe jest to, że po umieszczeniu jej we właściwym miejscu sama rozwija się do pożądanego kształtu. Dzięki tej niezwykle skutecznej i nowoczesnej metodzie mało inwazyjnej można w pełni odwrócić skutki tej choroby przywracając pacjentom normalne widzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *