Zdrowie

Zaćma – choroba, która prowadzi do ślepoty

Zaćma to bardzo poważna choroba, której konsekwencje nieleczenia mogą być opłakane. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, co warto wiedzieć na temat katarakty i jak się można przed nią ustrzec.

Czym jest zaćma?

Zaćma, inaczej katarakta, jest to zmętnienie soczewki oka. Problem ten dotyka najczęściej starsze osoby, które ukończyły 60-ty rok życia. W tego typu przypadkach mówimy o tzw. zaćmie naturalnej. Określamy ją tak, ponieważ spowodowana jest ona naturalnym procesem starzenia się organizmu i niewiele możemy zrobić, aby ją powstrzymać. Oczywiście, katarakta może również występować u młodszych osób, a nawet u dzieci (zaćma wrodzona), ale są to, na szczęście, nieliczne przypadki. A jak objawia się zaćma? Wbrew pozorom nie jest ona dokuczliwa, w szczególności w początkowym etapie. Na samym początku po prostu gorzej widzimy. Obraz wydaje nam się mniej wyraźny, a dodatkowo nasze oczy szybciej się męczą. Bardzo wiele osób obwinia ten stan rzeczy przepracowaniem i zmęczeniem, dlatego też nie odwiedzają okulisty. A, niestety, zaćma nie próżnuje. Dalej się rozwija, niszcząc nas wzrok. Niektóre osoby z tego powodu będą widziały koliste obwódki wokół źródeł światła, a u innych zmieni się percepcja barw, przez co w obrazie będzie dominował kolor czerwony i pomarańczowy.

W jaki sposób można leczyć zaćmę?

Na szczęście, zaćma nie jest chorobą nieuleczalną. Owszem, nieleczona może doprowadzić do ślepoty, dlatego tak ważne jest jej wykrycie. A w jaki sposób można usunąć kataraktę? Najlepszym sposobem jest operacja. Trwa ona zazwyczaj około 20 minut i, dzięki znieczuleniu miejscowemu, jest ona bezbolesna dla pacjenta. Niestety, w naszym kraju bardzo ciężko jest się zapisać na zabieg, a gdy już to zrobimy musimy czekać bardzo wiele czasu. Obecnie czeka się na zabieg na zaćmę 2-3 lata, co jest niedopuszczalne, w szczególności w przypadku starszych osób. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do Czech lub Niemiec. Dzięki dyrektywie transgranicznej możemy leczyć się nie tylko u naszych sąsiadów, ale także w innych krajach. Jakby tego było mało to po powrocie do Polski, możemy ubiegać się o refundację. Innym sposobem, aby zapobiec zaćmie, są środki farmakologiczne, do których głównie wlicza się krople do oczu. Warto jednak wspomnieć, że ich zadaniem jest hamowanie choroby, a nie jej wyleczenie. Dlatego jeżeli chcemy, aby zaćma stała się jedynie wspomnieniem, to powinniśmy postawić na operację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *