Okulistyka

Zabieg na zaćmę Czechy: kiedy należy go przeprowadzić?

Zabieg na zaćmę jest bardzo popularny. To prosta operacja, jednak wiele osób ma poważne obawy przed jego wykonaniem. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze strachu. Tymczasem zabieg nie jest wcale skomplikowany i trwa około 20 minut. Dowiedz się, na czym to polega?

Na czym wygląda operacja zaćmy?

Zabieg zaćmy jest bardzo prosty w realizacji i zajmuje około 20 minut. Polega na wycięciu zmętniałej soczewki, a w jej miejsce wszczepienie sztucznej. Można zdecydować się na standardowe soczewki, które korygują samą zaćmę lub też ponadstandardowe, które przy okazji niwelują inne wady wzroku, jak np. astygmatyzm czy krótkowzroczność. W tym drugim przypadku wiąże się to z dodatkową opłatą, ale jest to jak najbardziej do zaakceptowania, bo po wszystkim odzyskuje się w pełni sprawny wzrok i nie trzeba zakładać okularów. Tym samym można bardzo dużo zdziałać i znacznie zwiększyć swój dotychczasowy komfort życia. Po zabiegu potrzebna jest jeszcze rekonwalescencja, która trwa około 5 godzin. Potem można iść do domu, a następnego dnia należy zgłosić się na kontrolę. Nie jest to więc bardzo skomplikowane.

Gdzie wykonać zabieg?

Pozostaje jednak pytanie, gdzie najlepiej wykonać zabieg: w Polsce czy w Czechach? W tym pierwszym przypadku trzeba się liczyć z długimi kolejkami na zabieg, które trwają nawet do 3 lat. To zdecydowanie za długo, zważywszy na fakt, że nieleczona zaćma powoduje coraz gorsze widzenie i obniża jakość życia. W takim wypadku dobrze jest zdecydować się na zabieg na zaćmę Czechy. Jest on szybko przeprowadzany. Na przyjęcie czeka się około 2-3 tygodni, a więc takie operacje nasi zagraniczni sąsiedzi wykonują praktycznie „od ręki”. Jedyną niedogodnością są formalności, które zajmuję masę czasu. W praktyce wygląda to tak, że za skuteczny zabieg na zaćmę Czechy trzeba zapłacić z góry 2,5 tys. zł, jednak po wszystkim można liczyć na refundację z NFZ. Na chwilę obecna jest to kwota około 2,1 tys. zł. Faktyczna suma, z jaka trzeba się liczyć to niecałe 500 zł, a więc jest to stosunkowo niewiele. W porównaniu z zabiegami wykonywanymi w prywatnych klinkach w Polsce to jest kilka razy mniej. Średnio usunięcie zaćmy w polskiej klinice kosztuje około 4 tys. zł. To kwota, na która wielu osób zwyczajnie nie stać. Nic więc dziwnego, że szukają innych rozwiązań, a zagraniczna opieka medyczna wydaje się dobrym kierunkiem. Zaćma jest eliminowana bardzo szybko, a do tego stosunkowo niedrogo. To naprawdę symboliczna kwota jak na tego typu prace chirurgiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *