Uncategorized

Operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania – dowiedz się więcej

Zaćma jest bardzo powszechną chorobą degeneracyjną oczu. Prowadzi do upośledzenia procesu widzenia, a w dalszym przebiegu – nawet do całkowitej utraty wzroku. To choroba, której skutki można jednak całkowicie odwrócić poprzez niewielki zabieg chirurgiczny – http://alfamedycyna.pl/operacja-zacmy-najszybciej-nfz/. Sprawdź, czym jest zaćma oraz jak wygląda operacja na NFZ.

Przyczyny i objawy zaćmy

Powstawanie katarakty uzależnione jest od wielu różnych czynników. Jednym z nich jest zaawansowany wiek. Z wiekiem soczewka oka staje się coraz grubsza, a wzrok już nie taki ostry jak dawniej. Pojawiają się różne zmiany w obrębie gałki ocznej i promienie świetlne nie są w stanie prawidłowo docierać do siatkówki. Załamują się nieprawidłowo tworząc rozmazany obraz. W wielu przypadkach zaćma jest uwarunkowana genetycznie oraz w przebiegu niektórych schorzeń. Bywa również konsekwencją nieprawidłowo leczonej cukrzycy, zapalenia rogówki, twardówki lub błony naczyniowej oka, niedoczynności przytarczyc i innych schorzeń. Objawem zaćmy jest pogarszające się widzenie – obrazy stają się zamazane i niewyraźne, nawet w dobrym świetle. Zmiany widoczne są gołym okiem – źrenica chorej osoby staje się biaława i mętna.

Operacja zaćmy czas oczekiwania

W przypadku postępującej choroby zaleca się przeprowadzenie zabiegu przeszczepienia nowej soczewki pochodzenia sztucznego, najczęściej soczewka jest z agaru. Takie soczewki maja bardzo zbliżone właściwości do tych prawdziwych i doskonale skupiają światło w odpowiednim miejscu. Produkcja takiej soczewki nie jest kosztowna i nie wymaga pobierania jej od człowieka. Stąd też zabiegi transplantacji soczewki wykonuje się nawet w Polsce stosunkowo często. Mówi się o dziesiątkach tysięcy takich zabiegów w ciągu roku, co wydaje się być naprawdę dobrym rezultatem. W związku z tym czas oczekiwania na taki zabieg na NFZ nie powinien być długi. Wynosi on zazwyczaj około 2-4 tygodni.

Operacyjne sposoby pozbycia się zaćmy

Osoby ubezpieczone w NFZ, aby uzyskać zgodę na zabieg, powinny przede wszystkim zdobyć komplet badań okulistycznych potwierdzających diagnozę zaćmy. Lekarz, który zdiagnozuje kataraktę, powinien również wypisać zlecenie na zabieg szpitalny. Niektórzy decydują się na przeprowadzenie takiego zabiegu w klinice prywatnej. Nie jest on wtedy drogi i kosztuje kilkaset złotych. Inni z kolei decydują się na wykonanie zabiegu za granicą, na przykład w Czechach. NFZ oferuje wówczas zwrot kosztów leczenia. To bardzo dobre rozwiązanie, gdy wolimy leczyć się za granicą, gdzie według wielu osób służba zdrowia jest na o wiele wyższym poziomie. Jednak nie ma takiej konieczności, ponieważ i w Polsce oferuje się ten zabieg. Jest on dobrze dostępny – wykonuje się go w większości szpitali posiadających oddział okulistyczny. Trwa krótko – w ciągu kilku godzin pacjent może zostać wypisany do domu. Jest stosunkowo niedrogi i mało inwazyjny.

Operacja zaćmy na NFZ

Aby zapisać się na zabieg operowania zaćmy, należy dowiedzieć się, gdzie możemy zostać zoperowani w jak najkrótszym terminie lub w konkretnym dniu, który nam akurat odpowiada. W tym celu warto wpisać w wyszukiwarkę „operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania” i wówczas otrzymamy wykaz szpitali, które oferują te operację. Oficjalna strona NFZ podaje również informację o średnim czasie oczekiwania na zabieg. Dzięki temu możemy sobie porównać, czy bardziej opłaca nam się zaczekać tych kilka tygodni na darmowy zabieg w Polsce, czy też pojechać za granicę i tam mieć zabieg przeprowadzony od ręki, a może zoperować się w prywatnej klinice w Polsce.

Na szczęście operacja zaćmy nie jest zabiegiem na otwartym sercu, toteż jej dostępność jest dużo łatwiejsza. Za kilkaset złotych możemy zoperować się w Polsce lub za granica, a jeśli jesteśmy skłonni poczekać kilka tygodni – to zabieg będziemy mieć zupełnie za darmo. Opłaca się, by poczekać na zabieg z NFZ. Pomimo tego, że choroba postępuje dość szybko, to po tym zabiegu niemal od razu można znów widzieć dobrze! Oznacza to, że praktycznie bez względu na stopień zaawansowania zaćmy, można odzyskać dawne widzenie. Dlatego też cierpliwość w tym przypadku jest wskazana, bo może pozwolić na operację w kraju i za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *