Zdrowie

Labioplastyka sposobem na rozwiązanie wstydliwego problemu

Kiedy mowa jest o kompleksach związanych z wyglądem, większośc z nas mówi o problemach z figurą lub też narzeka na duży nos czy odstające uszy. Niewielu z nas opowiada o swoich intymnych problemach, jakim bez wątpienia są za duże lub zdeformowane wargi sromowe. Rozwiązaniem tej wstydliwej dolegliwości jest labioplastyka.

Labioplastyka – kiedy należy rozważyć taką operację?

Trzeba mieć świadomość, że kobiety różnią się między sobą pod względem wyglądu miejsc intymnych, nie istnieje więc coś takiego jak ich idealna budowa. Kiedy jednak wargi sromowe są na tyle duże, że utrudniają albo uniemożliwiają współżycie, pływanie, jazdę na rowerze, pojawia się problem. Bywa, że publiczne miejsca typu basen czy plaża, gdzie trzeba założyć stroju kąpielowy, stają się krępujące. Często za duże wargi sromowe sprawiają, że kobieta czuje się nieatrakcyjna, odsuwa się od partnera, bojąc się jakichkolwiek uwag na temat swojej budowy, unika seksu. Zdarza się nawet, że przerost warg sromowych powoduje przykre podrażnienia i otarcia newralgicznych miejsc. W takich przypadkach z pewnością warto rozważyć labioplastykę.

Przyczyny nieprawidłowości w budowie warg sromowych

Przyczyny nieprawidłowej budowy warg sromowych są różne. Deformacja może być spowodowana np. przebytym naturalnym porodem. Natomiast przerost (czyli hipertrofia) ma najczęściej przyczyny genetyczne albo spowodowana jest nadmiernym przybraniem wagi w krótkim czasie. W odwrotnej sytuacji, przy szybkiej utracie masy ciała, niekiedy dochodzi do zaniku warg sromowych (atrofii). Atrofia towarzyszy również naturalnym procesom starzenia się – zaniku tkanki tłuszczowej w okolicach intymnych. Niektóre kobiety mają wargi sromowe zbudowane nieproporcjonalnie lub asymetrycznie, np. lewa warga sromowa jest cząstkowa, podczas gdy prawa jest przerośnięta.

Na czym polega labioplastyka?

Kiedy kobieta boryka się z problemem przerośniętych albo zdeformowanych warg sromowych, jedynym skutecznym jego rozwiązanie jest labioplastyka. Zabieg modelowania warg sromowych wykonywany jest chirurgicznie z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Opisując go jak najogólniej – jest to wycięcie i wymodelowanie nadmiaru tkanek warg sromowych, które wystają spod obcisłej bielizny. Czas trwania zabiegu labioplastycznego waha się między czterdziestoma a sześćdziesięcioma minutami. Po zabiegu pacjentka pozostaje pod obserwacją lekarza jeszcze przez godzinę albo półtorej. Później następuje kontrolna zmiana opatrunku. Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo, już tego samego dnia kobieta może wrócić do domu. Łączny czas wizyty w klinice to około trzy godziny.

Czy zabieg może wpłynąć niekorzystnie na współżycie?

Często kobiety obawiają się, że interwencja chirurgiczna, jaką jest labioplastyka, może naruszyć cienkie struktury czuciowe i po zabiegu nie będą mogły w pełni odczuwać satysfakcji związanej ze współżyciem płciowym. Jest to niepotrzebna obawa. Cięcia chirurgiczne przeprowadza się zawsze w najbezpieczniejszym miejscu – z dala od struktur czuciowych. Po korekcie pozostają też bardzo małe blizny.

Przed i po zabiegu

Do bezwzględnych przeciwwskazań przeprowadzenia labioplastyki należą: ciąża, leczenie takiego rodzaju jak chemioterapia, choroby układowe tkanki łącznej, które mogą upośledzić gojenie się ran, miesiączka. Przed zabiegiem zawsze odbywa się wizytę konsultacyjną i wykonuje się podstawowe badania. Należy też odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi. Później trzeba już tylko poddać się depilacji miejsc intymnych.
Siedem dni po operacji zdejmowane są szwy. Z powrotem do pełnej aktywności sportowej i seksualnej trzeba zaczekać około trzy, cztery tygodnie.

Jak przebiega rekonwalescencja?

Podczas pierwszych dni rekonwalescencji kobieta może odczuwać lekkie dolegliwości bólowe, dyskomfort oraz pieczenie. W tym czasie kobieta musi się oszczędzać i prowadzić umiarkowany styl życia. Musi też unikać współżycia, wielogodzinnych podroży samochodem oraz długiego siedzenia na krześle. Jeśli będzie zmuszona do długotrwałego siedzenia, powinna zaopatrzyć się w nadmuchiwane koło, które przeznaczone jest dla kobiet w połogu. Zaleca się też częste branie prysznica oraz korzystanie z delikatnych mydeł do higieny intymnej, które mają właściwości dezynfekcyjne, po każdym skorzystaniu z toalety. Wskazane jest noszenie wkładek higienicznych, chroniących wrażliwe miejsce przed otarciami.

Wskazania do labioplastyki

Labioplastyka ma dwojakie wskazania – estetyczne i medyczne. Wskazania estetyczne dotyczą głównie młodych kobiet, którym wystające wargi sromowe sprawiają duży dyskomfort i uniemożliwiają prowadzenie aktywnego trybu życia, np. jazdę konno, na rowerze czy tańczenie. W przypadku starszych kobiet, częściej pojawiają się wskazania medyczne. Wynika to z tego, że wieloletni przerost warg sromowych i związane z tym wieloletnie ocieranie i podrażnianie prowadzi do uszkodzenia miejsc intymnych, które często powodują leukoplakię (zmianę przedrakową w obrębie narządów rozrodczych), a nawet raka sromu.

http://alfamedycyna.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *