Uncategorized

Ile kosztuje operacja zaćmy i jak wygląda?

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, należy do jednych z najpoważniejszych schorzeń okulistycznych. Czynników ryzyka rozwoju zaćmy jest wiele, a choroba dotyka głównie znaczną część populacji powyżej 60 roku życia. Po przekroczeniu bariery 65 lat mamy do czynienia z zaćmą starczą. Zaćma może także powstać wskutek stosowania leków, szczególnie sterydów, po urazach i zapaleniach oraz w wyniku schorzeń ogólnoustrojowych: np. cukrzycy. Wiele osób decyduje się na operację, a ze względu na długi okres oczekiwania mocno się zastanawia nad tym, ile kosztuje operacja zaćmyhttp://alfavision-zacma.pl/cena/ – i jak ona wygląda.

Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, w jaki sposób przebiega operacja zaćmy, a także ile kosztuje.

Istota zaćmy

Zaćma to choroba polegająca na zmętnieniu soczewki. W naszym oku soczewka pełni funkcje przede wszystkim skupiające światło. Pod wpływem akomodacji, czyli zdolności do zmiany swojej krzywizny, umożliwia ostre widzenie do bliży oraz do dali. Zmętnienie wiąże się ze zwyrodnieniem soczewki, odkładaniem się depozytów białkowych w obrębie samej soczewki, jak i torebki, w której się ona znajduje. Jest to poważny problem kliniczny dla wszystkich pacjentów, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu nie tylko powoduje zamglenie pola widzenia, zmniejszenie ostrości wzroku, ale i może przyczyniać się do powstania całkowitej ślepoty.

Zaćma może mieć zróżnicowany charakter. Gdy już dochodzi do pełnego zmętnienia soczewki, mówi się o zaćmie dojrzałej. Ze względu na lokalizację wyróżnia się:
– zaćmę jądrową,
– zaćmę korową,
– zaćmę podtorebkową,

Każdy z tych typów zaćmy daje inny obraz w badaniu w lampie szczelinowej, które jest podstawą dla zdiagnozowania istnienia zaćmy. Wiele osób potrafi chodzić długo z nieleczoną zaćmą i decydują się z różnych przyczyn na nieoperowanie. Wpływa na to też z pewnością czas oczekiwania w ramach NFZ oraz na to, ile kosztuje operacja zaćmy w prywatnych praktykach lekarskich.

Jak wygląda leczenie zaćmy?

Leczenie zaćmy jest wyłącznie operacyjne. Popularne krople okulistyczne na zaćmę tak naprawdę nie działają, a wedle ostatnich badań mogą dodatkowo indukować proces zmętnienia soczewki! Leczenie operacyjne znacznie ewoluowało i aktualnie wiąże się z mniejsza częstością powikłań oraz z implantacją soczewek, które gwarantują bardzo dobre widzenie po operacji.

Podstawowymi technikami operacyjnymi jest:

– ECCE,
– ICCE,
– fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa.

ECCE to zewnątrz-torebkowa operacja zaćmy, polegająca na usunięciu całej zaćmy wraz z torebką. Wskutek usunięcia soczewki i następczych uszkodzeń rogówki dawała ona astygmatyzm i podnosiła ryzyko ucieczki szklistki z oka i stanów zapalnych.

ICCE to operacja wewnątrz-torebkowa, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zachowaniu tylnej części torebki. Zabezpiecza to tylny odcinek gałki ocznej przed ucieczką substancji szklistej i ewentualnymi zakażeniami.

Złotym standardem w chwili obecnej pozostaje fakoemulstyfikacja ultradźwiękowa. Stara soczewka jest usuwana poprzez jej rozdrobienie w torebce i odessanie zawartości. Znaczna część torebki ulega zachowaniu, a nacięcie jest bardzo małe, co niweluje ryzyko wtórnego astygmatyzmu. Po tej operacji standardowo montuje się sztuczną soczewkę, wykonaną ze specjalnego tworzywa sztucznego.

Skomplikowanie i zaawansowanie techniczne wpływa na to, ile kosztuje operacja zaćmy w usługach medycznych.

Ewentualne powikłania

W chwili obecnej nie ma ich wiele. Istnieje zawsze ryzyko uszkodzenia nadmiernego rogówki i powstania zespołu suchego oka. Innym swoistym powikłaniem okazują się następcze zakażenia oraz reakcje zapalne. Niemniej jednak te operacje są bardzo bezpieczne. Niezależnie od tego, ile kosztuje operacja zaćmy dobrze ją wykonać, gdyż diametralnie zmienia ona jakość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *