Sprzęt medyczny

Densytometr dla Twoich zdrowych kości

Kości utrzymują nasza sylwetkę w pionie, sprawiają, że możemy się z taką sprawnością poruszać. Dlatego nie powinniśmy ich zaniedbywać, dbajmy o nie, by nie narazić się na naprawdę niebezpieczne choroby, które mogą dopaść nasze kości.

Co wiesz o kościach?

Co wiesz o swoich kościach? Czy pamiętasz jeszcze z jakich części się one składają? Właśnie od ich budowy zależy to, w jaki sposób one chorują. Są różne rodzaje kości, rurowate, gąbczaste i płaskie. Inaczej można je podzielić na krótkie, długie, płaskie i różnokształtne. Jak się chwilę zastanowimy, na pewno bez trudu domyślimy się, jakie kości zaliczają się do jakiego typu. Kości są tak ważne, dlatego, że podtrzymują nasze ciało, ale pełnią one również inną bardzo istotną funkcję, a mianowicie to w kości biorą udział w wytwarzaniu naszej krwi, ponieważ znajduje się w nich szpik kostny, a jak wiemy, bez krwi człowiek nie może przeżyć. Kości wspomaga witamina D, dlatego powinniśmy dbać o odpowiednie jej spożycie, a także o spożywanie wapnia. Ich brak w diecie może powodować powstawanie dziur w naszych kościach, szczególnie, jeśli jesteśmy podatni na osteoporozę, która jest jedną z najpowszechniejszych chorób kości. Dość trudno ją wykryć i zauważyć, ponieważ dość późno przynosi objawy i są one niebezpieczne, ponieważ najczęściej zauważ a się chorobę, gdy powstaje łamliwość kości. Densytometr to urządzenie, dzięki któremu można zauważyć obniżenie gęstości kości i wykryć chorobę, dlatego w niektórych przypadkach lekarze zlecają je pacjentom, u których podejrzewają właśnie osteoporozę, bądź inną chorobę kości.

Łamliwe kości

Urazy kości można rozróżnić na trzy grupy. Kość może zostać złamana, zwichnięta lub skręcona, właściwie to staw może być zwichnięty lub skręcony, ale stawy to przecież właśnie połączenia kości. Bardzo trudną i przykrą chorobą jest także wrodzona łamliwość kości, to choroba genetyczna, zazwyczaj wykrywana dość wcześnie, tu również przydaje się densytometr. Osoby chore musza niezwykle uważać podczas wszelkiego wysiłku fizycznego, dochodzi u nich do częstych złamań kości, które powstają prawie że samoistnie. Zdarza się, że kości łamią się na przykład podczas snu. Jedyną pozytywną stroną jest to, że te kości również szybko się zrastają. Niestety, w obecnych czasach choroba ta nie daje się wyleczyć. Powoduje ona również nienaturalnie niski wzrost u osób nią dotkniętych. Choroby kości są wyzwaniem dla lekarzy, lecz cały czas prowadzone są badania, które mają na celu udoskonalanie metod leczenia lub przynajmniej wspomagania osób nimi dotkniętych.

Niezbyt częste choroby

Na szczęście poważniejsze choroby od osteoporozy są rzadkością. Dlatego nie przejmujmy się i nie martwmy. Jeśli podejrzewamy jakieś problemy udajmy się na badanie, densytometr da nam jednoznaczną odpowiedź na temat stanu naszych kości, na temat ich gęstości. Wyniki zinterpretuje lekarz i w razie potrzeby zaleci nam leki, bądź po prostu zmianę diety, aby wspomagała odbudowę naszych kości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *